• Start
  • Zarządy Oddziałowe
  • OSS SG Lubań
  • Festyn Rodzinny z okazji szóstej rocznicy powstania Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /nszzfsg3/images/2015/09-26.

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/2015/09-26

Festyn Rodzinny z okazji szóstej rocznicy powstania Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu

W  dniu  26 września  2015 r. Zarząd Uczelniany Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy SG przy Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej wspólnie Zarządem Zakładowym Zawiązków Zawodowych Pracowników MSW i AP, na terenie Grodu Średniowiecznego w m. Brzeźnik zorganizowali Festyn Rodzinny z okazji szóstej rocznicy powstania Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Uczestnicy po przekroczeniu bram Grodu przenieśli się w odległą podróż, poznając aktywnie historię  naszych przodków. Nie tylko patrzyli i słuchali, ale wszystkiego mogli dotknąć  i  przymierzyć.   

Zapoznali się z  drewnianą zabudową całej osady, m. in.  wieżami strażniczymi, chatą kowala, rybaka, tkaczki, zielarki, myśliwego, garncarza, rolnika, wójtów oraz zbrojownią. Chaty wyróżniały się swoją stałą ekspozycją wykonaną z replik narzędzi codziennego użytku, sprzętu domowego oraz narzędzi pracy niezbędnych w ówczesnych czasach. Po aktywnym zwiedzaniu wszyscy mogli spróbować swoich możliwości i sił  w warsztatach:

  1. Plastycznych, na których dzieci z rodzicami tworzyły prace postaci z okresu średniowiecza za pomocą różnych technik plastycznych: wydzieranki, kolorowanie, wyklejanie. Każdy uczestnik mógł  wykonać dzieło plastyczne nawiązujące do historii naszych przodków i zabrać go ze sobą do domu.
  1. Tkackich na których dzieci z rodzicami w chacie wójtów uczyły się jak tkać krajki na deseczkach lub  bardkach. Uczestnicy w takcie tych warsztatów dowiedzieli się jaką funkcję praktyczną, ozdobną i społeczną – podkreślały kosztowne  elementy stroju m. in. krajka i jakie miała zastosowanie w życiu codziennym Słowian. Poznali z czego składał się strój męski  i  żeński oraz jakie noszono ozdoby, obuwie, jak otrzymywano materiał itp. Oczywiście każdy mógł zabrać ze sobą zrobioną własnoręcznie krajkę;
  1. Średniowiecznych kulinariów, które rozpoczęły się od informacji na temat codziennego życia Słowian. Uczestnicy dowiedzieli się jakie jadano potrawy, jak zdobywano   pożywienie, co uprawiano, hodowano i jak przechowywano żywność.  Następnie sami mieli okazję mielić ziarna na specjalnie przygotowanych kamiennych żarnach, a na koniec formułowali i upieki własne mączne placki (podpłomyki), którymi się posili.
  1. Łucznictwa , które rozpoczęły się od części teoretycznej na temat uzbrojenia, metod polowań, obrony osady. Uczestnicy dowiedzieli się jak udomowiano zwierzęta. Część praktyczna obejmowała rzut toporem i całe przeszkolenie z podstaw łucznictwa.

Nie zabrakło również zabaw przygotowanych dla starszych jak i najmłodszych uczestników  Festynu, wśród, których największym zainteresowaniem cieszyły się wyścigi na nartach średniowiecznych, przeciąganie liny, dojenie krowy. Dodatkowo można było  obejrzeć zagrodę ze zwierzętami i sprawdzić się na torze przeszkód.

Podczas  rodzinnego festynu  uczestnicy mogli rozkoszować się daniami przygotowanymi przez gospodarzy Grodu.

W imieniu uczestników zabawy organizatorzy złożyli gorące podziękowania sponsorowi – PZU.

{gallery}2015/09-26{/gallery}

PREZYDIUM ZARZĄDU ODDZIAŁOWEGO PRZY OSS SG

Przewodniczący ZO NSZZ FSG przy OSG -   Zbigniew CABAN tel. 602211306

Wiceprzewodniczący - skarbnik  - Grzegorz PAŁASZ

Wiceprzewodniczący - sekretarz -  Jacek CIEPIELA

Wiceprzewodniczący -  Dawid MAMOS

Wiceprzewodniczący-  Krystian RYBICKI

Delegat -  Marcin KIELAR